Açıklıyoruz: ilizyon nedir?

ilizyon-nedir

Bu soruyu, yani ilizyon nedir sorusunu cevaplamak için duyu ve algılama kavramlarının derinliklerine inmemiz lazım. Gelin duyu ile başlayalım. Vücudumuz ve yaşayan her şey duyu alıcıları adında özel hücrelere sahiptir. Bu alıcılar sayesinde dışarıdan gelen ışığı, sesi, ısıyı, baskıyı, kokuyu, tadı, acıyı, dengeyi vb. şeyleri tespit edebiliriz. Bu alıcıların çoğu ya vücudun yüzeyinde ya da yüzeye oldukça yakın yerlerdedir. Gözümüz, kulaklarımız, dilimiz vb. gibi duyu organlarımız bunlara örnek verilebilir fakat bazı duyu alıcılarımız da vücut içerisinde konumlanmıştır. Bu sebeple diş ağrısı, baş ağrısı, mide ağrısı gibi içten gelen ağrıları da hissedebilmekteyiz.
Her duyu alıcısı kendi enerji formunu tanımlayarak beyne bir sinyal gönderir. Beyin tarafından alınan bu sinyal de duyuları temsil eder. Beynin bu sinyalleri alıp yorumlama sürecine ise algılama denir. Çoğu zaman alınan bu sinyaller, yorumlamalar ile birbirini tutmaktadır, uyuşmaktadır fakat bazen bu yorumlamalar doğru yapılmayabilir. Bu yanlış yorumlamalara da ilizyon adı verilir. Bir ilizyona tanık olduğumuzda, beynimizde, gerçek dünyada yaşanmayan, aslında olmayan bir şeyin olduğu algısı oluşur. İlizyonlar zaten bizi kandırmak için yapılır ve ilizyon hileleri bizleri doğru olmayan bir şeye inandırır.

ilizyon nedir: sözlük anlamı

İlizyonun sözlük anlamı şöyle tanımlanmaktadır: ‘İlizyon, beynin yanlış ya da saptırılmış izlenimler almasına ya da gerçek duyusal uyaranın yanlış yorumlanmasına sebep olan duyusal algılardır. Bu tanıma ek olarak, bazı psikologlar da bir uyarıcının yanlış yorumlanmasından ziyade, tek bir uyarıcıdan 2 ya da daha fazla farklı yorumlama yapıldığını belirtmektedirler. Sizlere figür-zemin ilizyonları ve optik ilizyon olarak adlandırılan ilizyon resimleri sitemizde yayınladık. Bu örneklerde 2 ya da daha fazla figür görebilir yani yorumlama yapabilirsiniz fakat aynı anda asla 2 figür görülemez.

Sihirbazlar her zaman ilizyon kullanmaktadırlar. Aslında bazen sihirbazlara ilizyonist de denilmektedir. Aref Ghafouri gibi ünlü sihirbazlar yaptıkları şeyin ilizyon yaratmak olduğunu söylerler. Tabi ki sihirbazlar imkansız olan şeyi yapmıyorlar, sadece yapıyormuş gibi görünmelerini sağlıyorlar.

İlizyonlar, yanılsama ve hayallerden farklıdır. İlizyonlar, belirli şartlar altında alınan belirli uyarıcılara dayalı oluşan yanlış anlamalardır. Hayvanlar üzerinde yapılan bazı deneyler, birkaç hayvan çeşidi ve kuşların da tıpkı insanlar gibi ilizyon ile kandırılabildiğini göstermiştir.

Dileriz ve umarız ki ilizyon nedir sorunuzu sayfamızda cevaplamışızdır.

Henüz yorum yapılmamış

Yorum Yap